Prezidentský kandidát Andrej Kiska pre Občianske zrkadlo

Autor: Ján Bodnár | 4.3.2014 o 10:00 | Karma článku: 5,31 | Prečítané:  1169x

Andrej Kiska pôsobil v minulosti ako podnikateľ a manažér. V roku 2006 mu časopis TREND udelil ocenenie Manažér roka. V roku 2011 sa stal držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo za filantropiu. V prezidentských voľbách kandiduje ako občiansky kandidát. Andrej Kiska nám na naše otázky odpovedal písomnou formou.

Aký by mal mať prezident podľa Vás vzťah k občanom?

Ak bude prezident stáť za ľuďmi, ľudia budú stáť za prezidentom a vtedy dokáže veľa. Chcem prezidentskému úradu vrátiť dôveru ľudí a autoritu, ktorá mu patrí. Myslím si, že iba nezávislý, nestranícky prezident dokáže vytvoriť zdravú protiváhu vláde, ktorú dnes nemá ani v parlamente, ani v prezidentskom paláci. A dokáže byť naozajstným zástupcom ľudí, ktorí si ho zvolili v priamej voľbe.

Sú slovenskí občania schopní rozhodovať o verejných záležitostiach?

Samozrejme.

Ako by ste zareagovali, ak vy Vám jedného dňa začali protestovať občania pred prezidentským palácom?

Určite by som si vypočul ich požiadavky. Jedným z problémov nášho Slovenska je, že tradiční politici si okolo seba postavili vysoké múry, cez ktoré už nie sú schopní vnímať skutočné problémy ľudí ani ich riešiť. Ak sú ľudia s ničím nespokojní, je povinnosťou politikov s nimi hovoriť.

Prezident je volený priamou voľbou, viete si predstaviť rozšírenie priamej voľby aj na iné funkcie, napríklad generálneho prokurátora?

Považujem za veľmi dôležité začať s hlbokou zmenou systému spravodlivosti na Slovensku. Je pokrivený prepletením politiky s najvyššími predstaviteľmi justície, na čo doplácajú často bezbranní normálni ľudia. Prezident môže k tejto zmene prispieť tým, že bude stáť na strane, tých ľudí, ktorí chcú zmenu.

Súhlasíte so zrušením kvóra na referendum a so znížením počtu podpisov na jeho vypísanie?

Pre referendum treba najskôr získať ľudí, také referendá, na ktoré príde dvadsať alebo tridsať percent voličov, sú podľa mňa nanič. Strácajú svoj pôvodný zmysel. Mali by sme začať častejšie používať referendá na miestnej úrovni. Tam je veľa veci, ktoré sa ľuďom nepáčia, alebo o nich treba rozhodnúť. Dobré, rozumné rozhodnutia, príklady, že aj u nás môže fungovať referendová kultúra – to by mohlo presvedčiť skeptikov aj politikov. Potom by mohli fungovať dobre aj celoštátne.

Slovensko na tom nie je dobre z hľadiska korupcie, myslíte si, že je to problém jednotlivcov alebo systému?

Ryba smrdí od hlavy. Prezident nedokáže sám poraziť korupciu, ale môže tento boj postaviť ako svoju hlavnú prioritu. Môže nahlas pripomínať vláde, že nesmie tolerovať korupčné osoby v štátnej službe, môže vytvárať silný verejný tlak na nedoriešené prípady, do ktorých sú zapletení vysokí predstavitelia štátu. Som pripravený začať vážny boj proti korupcii zhora.

Žijú slovenskí občania v reálnej demokracii, alebo je ich podiel na moci skôr formálny?

Veľmi si vážim, že žijeme v slobodnej spoločnosti. Spoločnosti, ktorá má veľa problémov a kde slobodu nemôžeme stále brať ako samozrejmosť, ale je len na nás a našich rozhodnutiach, aby sme využili to dobré, čo v našich ľuďoch je.

Nemyslíte si, že systém vlády politických strán – partokracia, sa dnes už stáva prežitkom?

Prezident môže naliehať na vládu a na parlament, aby zastavili stranícke nominácie. Aby na úradoch, vo vedení nemocníc, v štátnych podnikoch pôsobili odborníci a profesionálni manažéri. Schopní a čestní ľudia. „Akcionármi“ štátu sú všetci občania, a nie politické strany. Som pripravený byť manažérom pre službu občanom.

Je medzi kandidátmi niekto, komu by ste dali vo voľbách svoj hlas?

Domnievam sa, že medzi kandidátmi sú ľudia, ktorí v živote veľa dokázali. Ja sa teraz sústreďujem na to, aby som ľuďom vysvetlil moju ponuku – ponuku na nezávislého, nestraníckeho prezidenta, ktorý sa zastane ľudí a vytvorí zdravú protiváhu vláde, ktorú dnes nemá ani v parlamente, ani v prezidentskom paláci.

Čo by ste na záver odkázali svojím voličom?

Vždy som bol presvedčený, že veľká časť voličov si želá nezávislého nestraníckeho prezidenta. Hoci prieskumy môžu kolísať, podľa tých posledných sa zdá, že môžem reprezentovať tento záujem voličov. Ďakujem každému za doterajšiu podporu. V prvom kole volieb 15. marca pôjde o to, aby Slovensko nezahodilo šancu na nezávislého prezidenta.


Web projektu: obcianskezrkadlo.org
YouTube kanál: VÍZIA21
Rozhovor so Stanislavom Martinčkom
Rozhovor s Jánom Čarnogurským
Rozhovor s Jánom Jurištom
Rozhovor s Radom Procházkom
Rozhovor s Helenou Mezenskou
Rozhovor s Gyulom Bárdosom
Rozhovor s Viliamom Fischerom
Rozhovor s Jozefom Behýlom
Rozhovor s Milanom Melníkom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?