Prezidentský kandidát Ján Čarnogurský pre Občianske zrkadlo

Autor: Ján Bodnár | 28.2.2014 o 11:50 | Karma článku: 3,75 | Prečítané:  506x

Bývalý disident a politický väzeň Ján Čarnogurský naštartoval po Nežnej revolúcii úspešnú politickú kariéru. Dodnes má vplyvné styky v zahraničí. Bol zakladateľom KDH a spoluorganizátorom Sviečkovej manifestácie. Dnes pôsobí ako advokát. O post hlavy štátu sa uchádza ako občiansky kandidát. Rozhovor s Jánom Čarnogurským sme natočili 19.2.2014 v jeho advokátskej kancelárii v Bratislave.

Kompletný rozhovor je zaznamenaný na videu, text je výťahom.

Aký by mal mať podľa Vás vzťah prezident k občanom?

Dobrý samozrejme. Ale znamená to, že by mal poznať problémy občanov a mal by vedieť o nich hovoriť, ako voči iným ústavným orgánom — to znamená voči vláde, predsedovi vlády, v parlamente voči poslancom, tak aj medzi občanmi, či na stretnutiach alebo povedzme v správe o stave republiky — mal by vedieť ich pomenovať. A mal by vedieť naznačiť aj riešenie problémov, ktoré vidí. No a o tomto riešení samozrejme by musel hovoriť aj s inými ústavnými orgánmi, pretože právomoci prezidenta by nedovoľovali úplné doriešenie týchto problémov. Ale minimálne by mal začať hovoriť o riešení týchto problémov.

Žijú podľa Vás slovenskí občania v reálnej demokracii alebo je ich podiel na moci skôr formálny? Čo si myslíte?

Za chvíľu budú prezidentské voľby a v tých prezidentských voľbách každý občan má právo si zvoliť podľa svojej vôle jedného z kandidátov, ktorí tam budú napísaní na volebnej listine. Z toho hľadiska je to reálna demokracia. To že médiá sú z veľkej časti ovládané niekoľkými majetkovými skupinami — to je druhá strana, ktorá relativizuje slobodu médií a potom samozrejme aj slobodu občanov vyberať si. Pretože samozrejme keď z médií na nich mesiace plynie nejaká propaganda, tak majú sklon rozhodovať podľa tejto propagandy. No ale viac alebo menej je to asi všade.

Rozhovor s Jánom Čarnogurským

Prezident je volený priamou voľbou. Viete si predstaviť priamu voľbu generálneho prokurátora?

Či si viem predstaviť? Nesúhlasil by som, pretože by to bolo zlé rozhodnutie. Jednoducho na takúto voľbu, konkrétne generálneho prokurátora, občania nemajú dostatok informácií. Napríklad o povahe najmä trestných konaní, ktoré prebiehajú, ktoré sú hlavnou zodpovednosťou generálneho prokurátora. Predstavte si, že by bolo viacej kandidátov na funkciu generálneho prokurátora a teraz by sa predbiehali: jeden by navrhoval prísnejšie tresty dajme tomu na vraždu, iný by navrhoval zrušiť úplne tresty za omamné drogy a tak ďalej. To je príliš odborná otázka, než aby ju mohlo rozhodovať milióny voliteľov tuná.

A dokážu potom zvoliť občania dobrého prezidenta? Nie je to tiež taká odborná otázka? Tak prezident má tiež určité právomoci, dosť poriadne.

Myslím, že dokážu, pretože právomoci nie sú také špecifické, ako sú právomoci povedzme generálneho prokurátora. A právomoci prezidenta sú o celkovej línii smerovania štátu, kdežto právomoci generálneho prokurátora sú o konkrétnych okolnostiach, no opakujem najmä trestného konania. (Ešte má právomoci aj v niektorých iných oblastiach, ale najmä v trestnom konaní.) Dajme tomu, že či niekto má byť vo väzbe ešte, alebo už má byť pustený. Myslím nie v rámci výkonu trestu, ale v rámci vyšetrovania. No tak to môže rozhodnúť kvalifikovane generálny prokurátor, ktorý je právnik a generálnym prokurátorom sa stane až po niekoľkých rokoch alebo desaťročiach odbornej právnej praxe na nižších postoch na prokuratúre. Ten potom vie rozhodnúť kvalifikovane takéto otázky, ale občania nie.

Súhlasíte so zrušením kvóra referenda a so znížením počtu podpisov na jeho vypísanie?

V niektorých prípadoch áno, v iných nie. Nesúhlasím so znížením vo veciach, ktoré sú takzvané ústavné. Ale v takzvaných neústavných veciach, tam by mohlo byť znížené — tridsaťpäť percent voličov, štyridsať.

Nejaké miestne referendá si viete predstaviť.

Áno, miestné referendá samozrejme tiež. No tak tam by to mohlo byť ešte viacej.

Slovensko na tom nie je dobre z hľadiska korupcie. Myslíte si, že je to problém systému alebo jednotlivcov?

Vždy je to aj to aj to. A to nielen na Slovensku — všade. A preto je treba voliť systém alebo vylepšovať systém tak, aby nebol korupčný. Aby tam korupcia bola ťažká, ľahko odhaliteľná a prísne potrestaná. Ale samozrejme potom treba do funkcií dosadzovať či voľbou alebo menovaním ľudí, ktorí v doterajšej svojej praxi preukázali, že nie sú korupční.

Nedá mi nespýtať sa jednu otázku. Vy ste sa kedysi pozitívne vyjadrili o Gustávovi Husákovi. A teraz ma nezaujíma jeho osoba, ale jeho úkon, ktorý spravil v sedemdesiatych rokoch. Naňho sa obrátila nešťastná matka zavraždenej študentky — išlo o Margarétu Cervanovú; vtedy intervenoval v prípade, ktorý sa neriešil a stál. A on skutočne, jeho prípad tak zaujal, že dal príkaz, aby boli poslaní českí vyšetrovania, ktorí ten prípad vyriešili. Čo si Vy o tom myslíte? A či si viete predstaviť, že by ste aj Vy niekedy takto zasiahli v prípade občana?

Teraz už prezident nemá také právomoci, čiže ja by som nemohol zobrať vyšetrovateľa a už z Českej republiky vôbec nie, keďže sme sa rozdelili. Čiže toto by som nemohol. Ale mohol by som si nechať sa informovať o postupe vyšetrovania toho daného prípadu.

Nasledujúci rozhovor so Stanislavom Martinčkom prinesieme v pondelok, 3.3.2014.


Web projektu: obcianskezrkadlo.org
YouTube kanál: VÍZIA21
Rozhovor s Jánom Jurištom
Rozhovor s Radom Procházkom
Rozhovor s Helenou Mezenskou
Rozhovor s Gyulom Bárdosom
Rozhovor s Viliamom Fischerom
Rozhovor s Jozefom Behýlom
Rozhovor s Milanom Melníkom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?