reklama

Prezidentský kandidát Ján Jurišta pre Občianske zrkadlo

Ján Jurišta pracoval v minulosti ako novinár a diplomat. Šestnásť rokov pôsobil v Latinskej Amerike. Zo svojich skúseností zo zahraničia čerpá pri kritike liberálneho kapitalizmu. Dnes pôsobí ako vysokoškolský učiteľ. V prezidentských voľbách kandiduje s podporou KSS. Rozhovor s Jánom Jurištom sme natočili 12.2.2014 v budove YMCA v Bratislave. Aj keď Ján Jurišta nepatrí medzi najznámejších kandidátov, vrelo odporúčam video vypočuť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Kompletný rozhovor je zaznamenaný na videu, text je výťahom.

S tým súvisí aj moja nasledujúca otázka, či si myslíte, že občania na Slovensku žijú v reálnej demokracii alebo je ich podiel na moci skôr formálny? Čiže hovoríte, že tu nie jeskutočná demokracia.

Nie je. Táto demokracia, ktorá sa nazýva demokraciou je deformovanoudemokraciou. Aby bol niekto demokratický v skutočnosti, tak musí byť predovšetkým demokratický ekonomicky a sociálne. A tu je situácia veľmi nepriaznivá. Štát nemá v rukách najdôležitejšiua to je ekonomickú moc. Nemá ju preto, lebo takmer deväťdesiatpäť percent moci je v rukách zahraničných monopolov. I v individualistických Spojenýchštátoch je dvadsaťpercentný štátny sektor. V západoeurópskych krajinách jeešte vyššie to percento — až okolo tridsať percent. Čiže tá demokracia súvisí s tým materiálnym základom. Vy darmo budete mať slobodu pohybu, keď nemáte peniaze tak nemôžete ísťani na zákusok k Sacherovi do Viedne, do blízkej Viedne, ktoráje tu za rohom. Čiže tí, ktorí na to majú, si tú demokraciu kúpia.Ale tu je strašne veľká chudoba. A chudoba a demokracia, to jeako voda a olej. Oni sa neznášajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako tento stav zmeniť?

Tento stav práve treba zmeniť vytvorením nového modelu, ktorýbude založený na vyváženom vzťahu medzi súkromným a štátnym sektorom. Ja budem veľmi konkrétny. Totiž ten štátny sektorje stabilizujúcim prvkom. Ak vznikla kríza v Spojených štátoch a preliala sa do Európy, tak ona priniesla krach bánk a tie banky nezachránil nejaký Rotschild, nejaký Soros, nejaký Bill Gates, ale občania zo svojich peňazí. Čiže štátnysektor je v tomto zmysle stabilizujúci. Ale štátny sektor, jehoobrovská výhoda je, že vie zabezpečiť plnú zamestnanosť a spravodlivejšie mzdy.

Prečo vie zabezpečiť toto?Preto lebo štátny sektor sa neženie za maximálnymi ziskami, alestačí mu rentabilnosť. Kdežto cudzí investori, tí idú pohyperziskoch, stláčajú mzdy, a stláčajú ich aj tak, že nechávajúmedzi sebou súťažiť druhoradé krajiny, akou je aj Slovensko, ktorá z nich im poskytne lacnejšie pracovné sily a výhodnejšiedaňové podmienky. Preto ja som zato, aby sa vytvoril štátnysektor. Vždy zdôrazňujem, že ten štátny sektor sa nemá vytvoriťnejakým znárodnením, nejakým vyvlastnením — v žiadnom prípade nie.Vytvárať nové moderné podniky, na základe najmodernejších špičkových, svetových technológií.[...]

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A chcem ešte jedno zdôrazniť, ak mi dovolíte. Lebo to je superdôležitépre mňa, ako moderného ľavičiara. Že do tých štátnych podnikovby sme vpustili súkromný kapitál. A keby sme nemali dosť peňazí, takje tu možnosť požičiať si za lacný úrok od Číny alebo od hociktorejďalšej vynárajúcej sa ekonomiky, ktoré majú veľmi veľké devízové zisky.Viete, ďalej ja nastoľujem otázku. Načo nám je politická samostatnosťkeď sme ekonomicky závislí? To už pred sto rokmi nastolil Tomáš GarrigueMasaryk — a mal pravdu. To je absolútne základná otázka. Alebo ako to je možné, že my nemáme národné a štátne záujmy? Ako môže jeden samostatnýštát, ak chce byť samostatný, sa vyvíjať živelne, alebo dokonca bez nejakejkoncepcie a byť hračkou v cudzích rukách?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Rozhovor s Jánom Jurištom

To proste nejde. My musímejasne vedieť, ako sa bude vyvíjať priemysel, poľnohospodárstvo, školstvo,zdravotníctvo a tak ďalej. Jednotlivé sféry. A len tak môžeme niečo docieliť.Samozrejme, to je beh na dlhé trate. Ale ako hovoria Číňania, raz musíte začať.Aby ste o dvadsať rokov nekonštatovali to isté. Viete, prepáčte mi, nechcemsa chváliť, ale je faktom, že začiatkom deväťdesiatych rokov ja som napísalniekoľko článkov, pre Pravdu, pre Smenu, pre Nové slovo, kde som tvrdil, aleboupozorňoval, že pozor, tu vzniká kapitalizmus a kapitalizmus nie je len bohatýa demokratický, on je aj chudobný a závislý. Ako som ho ja poznal v x krajinách. A že nato si treba dať pozor. Vtedy i vtedajší ľavicoví predstavitelia zo SDĽ, kdesom ja pôsobil sa na mňa dívali ako na exotické zvieratko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aký by mal mať podľa Vás prezident vzťah k občanom?

Viete, prezident by mal mať ten najúprimnejší, najpriamejší vzťah k tým občanom.On by mal detailne poznať čo tých občanov trápi. Ale on predovšetkým bymal vedieť, aké sú skúsenosti zo sveta, aby tých občanov to netrápilo.Apelujem na erudovanosť toho prezidenta. Na jeho vzdelanosť, na jehoschopnosť analyzovať ekonomickú situáciu, nie len u nás, ale aj v zahraničí.On má na to ľudí, poradcov, tím a tak ďalej.

Ale treba inšpirovať tých ľudí. Viete, ak tí ľudia nevedia, že súčasťou tej ekonomickej závislosti, tej ekonomickej okupácie je aj to, že deväťdesiatsedem percent bankového sektoru je v súkromných západných rukácha ak oni chudáci nevedia, že ten hypotekárny úver, ktorí si oni berú je štyrikrát drahší ako inde v Európe, ak oni chudáci nevedia, že my mámeDPH na úrovni dvadsať percent a v sedemnástich krajinách je to len medzi päť a desať percent, a že vo Veľkej Británii je to nula? No tak čo potom? Aby ten národ rozhodoval, aby tu bola skutočne občianska spoločnosťa ten človek sa mohol kvalifikovane rozhodnúť, on musí vedieť o čom sa rozhoduje.A preto ja žiadam vedomostnú revolúciu.

Lebo tu je viete veľa vecí zamlčaných. Ja v tej mojej knižke1 mám prvúkapitolu — Cenzúra zamlčiavaním a tam vyrátavam na x stránkach, čo všetkosa zamlčiava. A zamlčiava sa tu toho neúrekom. Ja napríklad súhlasím vrelos pápežom Františkom ktorý hovorí, že ak spoločnosť je organizovaná tak, ženie všetci môžu pracovať — je to spoločnosť nespravodlivá. Ale teda uvádzamjeden príklad: to je kľúčový príklad prosím zamlčiavania dôležitej skúsenosti,že dva roky pred Nežnou revolúciou, v osemdesiatomsiedmom roku Američania padlido hlbokej ekonomickej recesie a oni to dokázali zamlčiavať dvadsať rokov.Predstavte si, že pri vytváraní tohto súčasného modelu, ktorý vznikol z majetkovéhoprevratu, by to ľudia vedeli. Správali by sa takisto? Štrngali by kľúčami niekde?Alebo uverili by tomu, že iba Sovietsky zväz bol uzbrojený? Nebol náhodouuzbrojený aj Američan? Ktorý navyše si vydával doláre nekryté zlatom ani inýmiaktívami?

Nasledujúci rozhovor s Jánom Čarnogurským prinesieme v piatok, 28.2.2014. 1. Ján Jurišta: Zákulisie premien sveta, Nave Libre, Trenčín, 2013

Web projektu:obcianskezrkadlo.org
YouTube kanál: VÍZIA21
Rozhovor s Radom Procházkom
Rozhovor s Helenou Mezenskou
Rozhovor s Gyulom Bárdosom
Rozhovor s Viliamom Fischerom
Rozhovor s Jozefom Behýlom
Rozhovor s Milanom Melníkom

Ján Bodnár

Ján Bodnár

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Živím sa písaním. Zoznam autorových rubrík:  Knihy101010101010janeObčianske zrkadloSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu