Prezidenská kandidátka Helena Mezenská pre Občianske zrkadlo

Autor: Ján Bodnár | 24.2.2014 o 11:00 | (upravené 27.2.2014 o 11:37) Karma článku: 6,78 | Prečítané:  1543x

Helena Mezenská je poslankyňou Národnej rady s neobvyklou otvorenosťou voči bežným ľuďom. V minulosti pôsobila ako novinárka, venovala sa ochrane práv spotrebiteľov. Do prezidenstkých volieb vstupuje ako občianska kandidátka, keď sa jej v rekordnom čase podarilo vyzbierať potrebný počet podpisov.

Rozhovor s Helenou Mezenskou bol natočený 6.2.2014 v knižnici NR SR v Bratislave. Kompletný rozhovor je zaznamenaný na videu, text je výťahom.

Aký by podľa Vás mal mať budúci prezident vzťah k občanom?

Blízky. Mal by byť s nimi zžitý. Mal by žiť s občanmi. Mal by sa zaujímať o ich každodenné radosti a starosti.

Čiže mal by byť viac otvorený.

Určite áno. Bezprostredný. Spontánny. Otvorený. Malo by byť preňho prirodzené žiť medzi ľuďmi.

Predstavte si, že ako budúcej prezidentke, jedného dňa Vám budú protestovať občania pred prezidentským palácom. Ako by ste zareagovali?

Išla by som medzi týchto ľudí. Určite by som sa neskrývala. Ani by som pred nimi neutekala. Neotočila by som sa chrbtom. Ale, išla by som medzi tých ľudí a pýtala by som sa, prečo protestujú.

Ja verím, že by sa toto ani nemuselo stať, pretože ja v podstate so znepokojenými občanmi komunikujem permanentne, stále. Takže snažím sa predísť nejakým takým otvoreným protestným zhromaždeniam alebo vystúpeniam aj vo väzbe na prácu, ktorú ja sama robím.

Rozhovor s Helenou Mezenskou

Čiže nemali by ste strach?

Určite nie. Snažím sa pracovať a žiť tak, aby som sa stále mohla medzi ľudí dostať. Aby som nemusela medzi nich chodiť so strachom. Aby som si nemusela zakrývať uši. Chcem žiť medzi ľuďmi. Chcem v plnej miere zodpovedať za všetko čo robím teraz a čo budem robiť aj v budúcnosti.

Myslíte si, že občania na Slovensku sú schopní rozhodovať o verejných záležitostiach?

Myslím si, že sme schopní občanov na toto pripraviť. Myslím si, že k tomu bude viesť cesta zvyšovania ich uvedomenia. Zvyšovania ich právneho a občianskeho povedomia. A ich väčšia účasť pri správe vecí verejných.

Mne sa darí vlastne takýmto spôsobom aktivizovať občanov okolo mňa a úprimne teším sa z toho, že počet tých ľudí, ktorí sa chcú zapájať do občianskeho a politického života zo dňa na deň rastie.

Prezident je volený priamou voľbou. Viete si predstaviť, že by bol priamou voľbou volený napríklad generálny prokurátor alebo sudca Najvyššieho súdu?

Určite áno. Určite áno. Ja som zástancom toho, aby takéto najvyššie ústavné pozície zastávali ľudia, ktorí sa vyprofilujú, vyplavia z dola občanmi. Ktorí sa vyprofilujú aj výsledkami svojej práce, u ktorých je zjavný vysoký stupeň dôvery zo strany občanov. My potrebujeme vytvoriť priestor pre profiláciu takýchto prirodzených autorít, ktorými potom vieme obsadiť aj takéto najvýznamnejšie pozície v našej krajine.

Majú to byť ľudia, ktorí sú nielen odborne zdatní a kvalifikovaní, kompetentní ale ľudia, ktorí sú aj osobnostne, morálne a duchovne zrelí. Ľudia, ktorí majú praktické skúsenosti a za sebou výsledky práce, cez ktoré nemusíme občanov náročnými procesmi a voľbami presviedčať o potrebe a význame ich zvolenia.

Súhlasíte so zrušením kvóra referenda a so znížením počtu podpisov na jeho vypísanie?

Určite áno.

Slovensko na tom nie je dobre z hľadiska korupcie. Myslíte si, že je to problém systému alebo jednotlivcov?

Je to problém aj systému aj jednotlivcov. Je to problém nízkej uvedomelosti a slabej osobnostnej a morálnej zrelosti. Aj tých, ktorí riadia krajinu ale aj tých, ktorí ich do týchto pozícií voľbami uvádzajú.

Médiá sa do Vás pustili, snažia sa Vás zdiskreditovať. Prečo si myslíte, že sa to tak deje?

Pretože vo mne vidia pevné odhodlanie a presvedčenie urobiť pre očistenie politického života všetko, čo je v mojich silách a schopnostiach. A pretože sa obávajú nárastu počtu ľudí, ktorí tento môj postoj zdieľajú a a ktorí sa chcú pridať vlastnou účasťou k očisťovaniu našej krajiny od korupcie a skorumpovaných politikov.

Stojíte v istom zmysle trošku sama proti systému, gorilám, ktoré majú médiá, ovládajú políciu, prokuratúru, majú miliardy z tendrov. Nebojíte sa?

Vôbec. Nemám strach. Nie. Nie, nebojím sa. Pretože, viete, pre mňa život, keď sa nemôžu ľudia slobodne rozvíjať, ak nemôžu byť za svoju snahu, námahu spravodlivo odmenení — pre mňa takýto systém nie je správny. Ja ho nebudem podporovať. A budem robiť všetko, čo je v mojich silách, aby sa to zmenilo. Nemám strach. Nemám strach, pretože myslím si, že život v neslobode nie je skutočným životom.

Nasledujúci rozhovor s Radom Prochádzkom prinesieme v stredu, 26.2.2014.


Web projektu: obcianskezrkadlo.org
YouTube kanál: VÍZIA21
Rozhovor s Gyulom Bárdosom
Rozhovor s Viliamom Fischerom
Rozhovor s Jozefom Behýlom
Rozhovor s Milanom Melníkom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?