Rozhovor s prezidentským kandidátom Milanom Melníkom

Autor: Ján Bodnár | 14.2.2014 o 13:00 | (upravené 21.2.2014 o 14:04) Karma článku: 3,66 | Prečítané:  708x

Prvým kandidátom, ktorý nám poskytol rozhovor bol Milan Melník. Prof. RNDr. Milan Melník, DrSc. je slovenský vedec, vysokoškolský učiteľ, nositeľ viacerých významných ocenení.

Rozhovor bol natočený 20.1.2014 na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Kompletný rozhovor je zaznamenaný na videu, text je výťahom.

Mňa by zaujímala tá korupcia, ako si to vysvetľujete, že vo Fínsku nie je korupcia a Slovensko je jedným z najskorumpovanejších štátov v Európe?

Áno, hovorí sa, že je to tak, ako hovoríte. No, problém je v ľuďoch. Po prvé mnohí naši úradníci, musím konštatovať, že nie veľmi ústretovo sa správajú k občanom ktorí prichádzajú rôzne veci vybavovať. Aj otázka ministerstiev, z latinského slova minister - znamená služobník, tam je do slova a do písmena naplnené. Čiže v tom je, že každý na svojom mieste, kde sa nachádza, by sa mal správať korektne a zodpovedne a skutočne vykonávať tú prácu naj najušľachtilejšie.

Čiže myslíte si, že je to problém jednotlivcov, ľudí a nie systému?

Je to aj systém, možno povedať, pretože, keď zoberiete naše politické strany, či sú v opozícii alebo v koalícii, najmä ak sa dostanú do opozície vtedy v úvodzovkách dostávajú múdre nápady, v úvodzovkách.

Akonáhle sú vo vládnej koalícii, to mnohí zabúdajú, čiže je to vlastne účelovo. A týchto vecí ak sa nezbavíme, tak skutočne u nás nebude to, čo národ očakáva v demokracii. Pretože demokracia, to je v prvom rade sebadisciplína, úctivosť voči iným, prajnosť, pracovitosť a zodpovednosť.

Rozhovor s prof. Milanom Melníkom

Aký by podľa Vás mal mať budúci prezident vzťah k občanom?

No mal by mať veľmi otvorenú hruď. Ja to poviem obrazne. Nesmel a nemal by byť zaťažený žiadnou politickou stranou. To je predsa prezident.

Vy ste neboli v žiadnej politickej strane?

V žiadnej politickej strane som nebol. Aj keď tých možností som mal. Volali ma, ale ja som nepotreboval žiadnu stranu nato, aby som robil to, čo chcem robiť. Nemám žiadne záväzky voči nikomu, som skutočne slobodný občan, s prehľadom a zodpovednosťou. Čo som dokázal nakoniec svojou vlastnou prácou vo svete. Ale aj doma, samozrejme.

Súhlasíte so zrušením kvóra referenda a so snížením počtu podpisov na jeho vypísanie?

Je to otázka, ktorá nie je celkom tak jednoznačne postavená z Vašej strany. Jednoznačná odpoveď to nie je, pretože čo sa nám môže stať. To kvórum ktoré je, vieme akí sú naši občania, ako chodia k volebným urnám.

Mohlo by sa stať, že niektoré faktory, ktoré sú proti majoritným občanom, teda občanom republiky, mohlo by sa stať, že by tí, ktorí majú záujem na niektorých veciach, že by to presadili vo všeobecných voľbách alebo v referende. Takže s touto otázkou treba veľmi opatrne narábať. Faktom ale ostáva otázka, že ako je možné, keď už je to referendum vypísané a priebeha, že je určené kvórum — a dokonca parlament to musí odobriť. Veď najvyššia forma demokracie je ozaj referendum.

Čiže súhlasili by ste minimálne so zmenou referendového zákona.

Áno, dobre hovoríte, treba to spresniť. Treba to riešiť.

Myslíte si, že občania na Slovensku sú schopní rozhodovať o verejných záležitostiach?

Ja si myslím, že áno. Veď kto je múdrejší, ako občania? Veď nakoniec my sme tiež občania tejto republiky. A Slovensko má dostatok schopných ľudí, len nechytajú sa šancí. Pretože, politické strany občana postavili skutočne kdesi mimo. A to nie je v poriadku. Druhá vec je, že politické strany akonáhle sa dostanú k moci, určujú obsadenie jednotlivých miest podľa politických tričiek a nie podľa schopností, zodpovednosti a odbornosti. A to je ďalší problém Slovenska.

Nasledujúci rozhovor s Jozefom Behýlom prinesieme v pondelok, 17.2.2014.


Web projektu: obcianskezrkadlo.org
YouTube kanál: VÍZIA21

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?