Nie je správne spájať Kotlebu s rušením kvóra

Autor: Ján Bodnár | 13.11.2013 o 16:00 | (upravené 13.11.2013 o 16:43) Karma článku: 11,79 | Prečítané:  914x

Už druhý rok sa venujem zberu Petície za Lepšie Slovenko, ktorá má v požiadavkách zrušenie kvóra v referende. Zrušenie povinnej minimálnej účasti voličov pre platnosť referenda je alfou a omegou priamej demokracie. Tomáš Gális vo svojom článku „Čo znamená 26-tisíc hlasov pre Mariana Kotlebu” spojil Kotlebu s požiadavkou na zrušenie referenda. Dopustil sa podľa mňa viacerých omylov.

Podľa autora zrušenie kvóra nie je dobrý nápad, pretože hrozí nebezpečenstvo, že malá časť ľudí by dokázala pretlačiť program založený na nenávisti.

  1. Ak by došlo k voľbám viac ľudí, neznamená to automaticky, žeby Kotleba získal menej hlasov. (To my nemáme odkiaľ vedieť, skôr by som tipoval že nie.) To, že ide o menšinu, je skôr zbožné prianie.
  2. Priama demokracia znamená, že ak by Kotleba zvíťazil, mal by v konečnom dôsledku menšie právomoci, ako teraz za partokracie. V súčastnosti neexistuje žiadny mechanizmus, ktorí by dokázal zastaviť korupčných politikov.
  3. Je zaujímavé, že autora nenapadlo zaviesť kvórum pre zastupiteľskú formu demokracie. Vari sa Kotleba nemôže dostať k moci v súčasnom systéme? Stačí mu získať dostatok peňazí od sponzorov a kúpiť si jedno či dve médiá. (Podľa jeho vlastných slov bolo do jeho kampane investovaných len 5000 Eur!) A dostane sa k moci za stavu, keď politici nie sú účinne kontrolovaní, nie sú postihnuteľní a prakticky neodvolateľní.
  4. Priama demokracia znamená, že ak si zlého človeka zvolíme, môžme si ho neskôr aj odvolať; na rozdiel od dneška. Veľa ľudí si neuvedomuje, že priama demokracia nie je len o možnosti niečo zvoliť či presadiť, ale aj odvolať a zamietnuť.
  5. Zámena príčiny a následku. Problém nie je Kotleba, ale korupčný systém, kvôli ktorému sa ľudia obracajú ku Kotlebovi. Reformovať treba systém a nie brániť ľuďom reálne vykonávať moc, ktorú majú v rukách.
  6. Nápad rušiť kvórum nie je výlučne z dielne Obyčajných ľudí. Ide o celosvetový trend. Myšlienky priamej demokracie čiastočne podporujú aj SAS či Nova. V Čechách sa ku priamej demokracii hlási politik Tomio Okamura.

Priama demokracia je účinným liekom na dnešný marazmus. Považujem za nešťastné, keď sa ľudia stavajú proti myšlienke priamej demokracie a tým prispievajú ku konzervácii súčastného stavu. A tým nepriamo podporujú násilné spôsoby riešenia dnešnej situácie. A tu vôbec nepreháňam, pretože pri zbere petície sa vždy stretávam s názormi, ktoré považujú násilie za jediný spôsob zmeny korupciou prehnitého systému.


Linky:
Čo znamená 26-tisíc hlasov pre Mariana Kotlebu
Web Petície za Lepšie Slovensko
25 hlasov za

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?