Dvesto rokov od Bitky pri Lipsku

Autor: Ján Bodnár | 19.10.2013 o 23:00 | Karma článku: 5,81 | Prečítané:  833x

Kiežby Najvyšší viac nedopustil, aby ľudia ešte niekedy zažili taký strach a hrôzu, ako dobrí obyvatelia Lipska v roku 1813. Píše vo svojich spomienkach Johann Daniel Ahlemann, miestny hrobár. Mŕtvych pochovávali ešte niekoľko mesiacov po skončení bitky. Nemci nazvali bitku Völkerschlacht bei Leipzig, Bitka národov pri Lipsku. Bojové akcie priebiehali počas štyroch dní, 16-19. októbra 1813.

Napoleonovo ruské ťaženie sa skončilo katastrofálnou porážkou a zánikom la Grande Armée. Francúzsky cisár sa po návrate okamžite pustil do organizovania novej armády. Ako to bolo preňho typické, nečakal na nepriateľské akcie a rýchlo sa vydal späť získať stratené pozície v Európe. Proti nemu stála v poradí už šiesta koalícia. Francúzi vybojovali v slede tri víťazstvá, z ktorých Bitka pri Drážďanoch v auguste roku 1813 bola najvýznamnejšia. Napriek počiatočným úspechom však bola situácia pre Francúzov mimoriadne ťaživá. Impérium stratilo v Rusku svojich najlepších veteránov. Tých nemohli nahradiť mladé, neskúsené ročníky. Franzúci tiež už nedokázali nahradiť ohromnú stratu koní. Navyše bojovali na dvoch frontoch. V Španiesku viazlo 200 000 mužov. A tak Veľká Armáda čelila v Strednej Európe veľkej presile. Rozhodnúť sa malo pri nemeckom meste Lipsko.

Šlo o najväčšiu a najkrvavejšiu bitku napoleonských vojen. Veľkosťou ju v histórii Európy prekonajú až vojenské udalosti počas Prvej svetovej vojny. Bitka tiež vyniká rozlohou, na ktorej sa odohrávala. Zúčastnilo sa jej odhadom 600 000 vojakov, zahynul každý šiesty vojak. Len každý desiaty vojak zomrel priamo na následky zranení, zvyšní podľahli chorobám a podvýžive.

Bitka skončila víťazstvom koaličných vojsk. Napoleon bol prvý krát rozhodujúcim spôsobom porazený priamo na bojovom poli. Bitka pri Lipsku ukončila francúzsku hegemóniu v Európe. Víťazi boli bojmi tiež veľmi vyčerpaní a preto definitívne porazili Napoleona až na ďalší rok.

Usporiadaný ústup francúzskej armády narušilo predčasné zničenie mosta, po ktorom vojaci z Lipska ustupovali na západ. Tisícky vojakov tak zostali odrezaní a obkľúčení. Medzi nimi sa ocitol aj poľský národný hrdina Jozef Poniatowski, ktorý so svojimi krajanmi zostal verný Napoleonovi až do tragického konca. Za mimoriadne zásluhy ho Napoleon ako jediného cudzinca menoval počas bitky francúzskym maršalom. Zomrel na následky mnohých poranení v rieke Elster, keď sa odmietol vzdať svojim nepriateľom.


Zdroje:
Battle of Leipzig
Die Völkerschlacht bei Leipzig

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?