Robert Kirchhoff, Kauza Cervanová

Autor: Ján Bodnár | 17.5.2013 o 23:30 | (upravené 13.6.2013 o 16:05) Karma článku: 12,21 | Prečítané:  3922x

Včera som bol na premiére dokumentu venovanom známemu prípadu vraždy študentky medicíny Ľudmily Cervanovej. Autor sa ani netajil, že má v prípade jasno — o nevine odsúdených vrahov je presvedčený. Sudcov, ktorí vyniesli rozsudky nazýva justičnou mafiou. Autor filmu nemá odstup a priebeh filmu tomu aj zodpovedá. V podstate ide o ďalší pokus o rehabilitáciu páchateľov a diskreditáciu obžaloby.

Na rozdiel od Hríbovej Lampy však aspoň druhá strana dostane aký-taký priestor. Hlavné slovo však majú odsúdení, advokát Allan Böhm, súdny znalec Patrik Fiala a ďalší, ktorí vypovedajú v ich prospech. Všetci sú svorne vykreslení v dobrom svetle. Naopak, tých pár ľudí, ktorí vypovedajú v neprospech vrahov, tí sú vykresľovaní v negatívnom svetle, respektíve sú zosmiešňovaní.

Najmarkantnejšie to vidno v scéne v pitevni, keď sa súdny znalec Patrik Fiala zrazu zjaví pri dvoch starších znalcoch a naodrazu začne útočiť na odbornosť a kredit svojich kolegov. Tí to vôbec neočakávali a na niečo také neboli vôbec pripravení; na protest odchádzajú. Vo filme som zaregistroval množstvo podobných, väčších alebo menších manipulácií. Pri hlase sudcu sa zjavuje jeho karikatúra, na ktorej vyzerá dosť nelichotivo. Rozhovory sú často krát zostrihané tak, aby zdôraznili to, čo sa Kirchhoffovi momentálne hodí. Vôbec sa nečudujem viacerým osloveným ľuďom, prečo odmietli vystupovať pred kamerou.

Počas celých 100 minút filmu autor nikdy nepoložil odsúdeným jedinú nepríjemnú otázku. Držal sa ošúchanej línie, ktorú pred ním dláždili redaktori Týždňa, poslanci OKS, novinári ako Ľuba Lesná, Nicholson, Nicholsonová a pod. Nepátral po pozadí do očí bijúceho konfliktu záujmov, keď prepustenie na slobodu odsúdeným zariadili ich bývalí advokáti; v tom čase na postoch generálneho prokurátora a predsedu Najvyššieho súdu ČSFR. Ani náznakom nie sú spomenuté kontakty odsúdených na vysokopostavené osoby minulého aj súčasného režimu. Kto z vás má dnes telefónne číslo na poslanca NR SR a dokáže zablokovať voľbu predsedu NBÚ? Ďalej autora nenapadlo vŕtať sa napríklad v dlhodobom a systematickom zastrašovaní svedkov, ktorí vypovedali v ich neprospech či spôsobe, akým sa vrahovia pred súdmi priznávali a počas pojednávaní zhadzovali vinu jeden na druhého.

Súdny znalec Patrik Fiala sa neočakávane objaví na scéne a začne útočiť na svojich kolegov, ktorí na to vôbec nie sú pripravení.

Kirchhoff pre mňa nepochopiteľne rozvíja rasistické fantázie o „arabskej stope”. Dokonca sa dozvieme o arabských letcoch, že na Slovensku uprednostňovali zábavu a ženy pred kariérou. Ako keby to bola nejaká špeciálna zvláštnosť práve arabských mužov. Záver dokumentu je venovaný detektoru lži, ktorý je prezentovaný ako neodškriepiteľná vec. Prešli detektorom lži — sú teda nevinní. Ani slovkom nie je spomenutá skutočnosť, že detektor lži mnohí odborníci považujú za holú nemožnosť a mýtus. (Napríklad slovenská kapacita v obore, Dr. Anton Uherík.)

Dokument Kauza Cervanová je hrubá mystifikácia a manipulácia. Osobne som chcel Kirchhoffovi položiť jednu-dve nepríjemné otázky. Autor si však napriek avizovanej diskusii čas na divákov nenašiel.


Fotka: Scéna v pitevni
Zdroj: www.kauzacervanova.com


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?