Adam Zamoyski, Moscow 1812

Autor: Ján Bodnár | 24.6.2012 o 19:30 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  335x

Dnes uplynie 200 rokov od okamihu, keď sa prekročením rieky Nemen začala Napoleonova invázia do Ruska. Každý o tom počul, no málokto vie niečo bližšie. Americký historik s poľskými koreňmi Adam Zamoyski vydal v roku 2004 rozsiahlu prácu o tejto osudovej kampani.

Vždy to bolo pre mňa záhadou. Ako je možné, že la Grande Armée neutŕžila žiadnu rozhodujúcu porážku a napriek tomu skončilo ťaženie katastrofou?

Autor podrobne opisuje priebeh kampane a rozoberá príčiny jej nezdaru. Dozvieme sa, že ťažkosti sprevádzali pochod hneď od samého začiatku. Veľký úhyn koní, rastúce logistické komplikácie, množstvo neskúsených regrútov, šírenie nebezpečného týfusu a z toho rastúca dezercia a rozklad morálky. Napoleon a vrchné velenie francúzskej armády spravili niekoľko zásadných chýb, ku ktorým sa časom začali kopiť ďalšie.

Bitky pri Smolensku, Borodine, Malojaroslavci, Krasnej či Berezine sú plasticky opísané. Po ústupe z Moskvy sa postupne situácia vojsk zostrovala. Keď prišla ruská zima, tragický osud mužov (a tiež žien a detí) sa naplnil. Nesmierne živé sú opisy utrpenia ľudí, ktorých položenie sa stalo krajne zúfalé. Autor bohato čerpá z priamych svedectiev ľudí, memoárov, denníkov ale aj kresieb a malieb.

Kniha zodpovie na množstvo otázok. Poodhalí príčiny stroskotania tejto fatálnej kampane. Osobne som sa dopátral mnohých odpovedí, ktoré sa hľadal. Zároveň som si poopravil názor na niekoľko zásadných vecí, akou je napríklad úloha Kutuzova alebo Barclaya de Tolly. Úplne ináč vyznieva tiež prechod cez Berezinu. (Moje pôvodné informácie pochádzajú z ruských zdrojov.)

Kniha je napísaná v prístupnej angličtine. Je to pôsobivé čítanie o udalosti, ktorá mala veľký dopad na neskorší vývoj v Európe. Rozhodne odporúčam pre všetkých záujemcov o históriu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?