Protest Gorila IV a médiá

Autor: Ján Bodnár | 24.2.2012 o 23:25 | (upravené 25.2.2012 o 2:23) Karma článku: 11,46 | Prečítané:  1188x

Dnes prebehol ďalší, v poradí štvrtý masový protest v krajine. V tomto článku prinášam reakcie slovenských médií a svoje dojmy z protestu.

Tradične najviac nad vecou sú hnonline.sk. Vecne informujú o priebehu demonštrácie. Uvedú nízky odhad asi piatich stoviek ľudí na Hviezdoslavovom námestí. Informujú tiež o odhade organizátorov, ktorí hovoria o 2000 ľudí.

Titulok Pravdy informuje, že protest pritiahol menej ľudí a že demoštranti zahádzali sídlo SDKÚ vajíčkami. Ich odhad účasti je nízky. Mohutnému pochodu v uliciach Bratislavy sa prakticky nevenujú, spomínajú len Hviezdoslavovo námestie a koniec protestov. Tvrdeniu Lucii Galovej o 2-3 tisíckach ľudí oponujú svojím odhadom. Hovoria len o približne 500 demonštrantoch.

Denník SME preformuloval svoje predošlé odhady o návšteve. Ak si dobre spomínam, písali o približne 4 stovkách ľudí. Neskôr zvolili opatrnejšiu formuláciu. Dav sa zmenšuje (oproti minulosti) a postupne narástol na zhruba tisíc ľudí. Informujú o odhade organizátorov (2000 ľudí). Vypadla tiež veta o komornej atmosfére protestu. Denník píše o proteste v pomerne negatívnom svetle, všíma si rozkol organizátorov.

Markíza je hrdinom dňa. V čase keď ostatné médiá prinášajú správy o stovkách demoštrantov, v Markíze si všimli 20 ľudí. Slovom dvadsať. Redaktor informuje, že na protesty chodí stále menej a menej ľudí. Zišlo sa ich tu podľa neho len niekoľko stovák. Potom si všimne, že sa počas pochodu počet ľudí zvýši, čím si protirečí. Fotografia a krátučké video z pochodu mestom ďalej protirečia slovám redaktora.

TA3 sa protestu venujú len minimálne. Zopár vetami. Hovoria o zopár stovkách. Podľa nich sa pred centrálami strán zišlo len pár desiatoch ľudí. Pre porovnanie, Markíza hovorila o 2, 3 stovkách, topky.sk až o 500 ľuďoch.

Nový Čas sa na svojom portáli podrobne venuje protestu. Prináša tiež z médií najvyššie odhady účasti. Podľa nich dosiahol dav dĺžku až jedného kilometra a odhadujú účasť až na 1500 ľudí. Všímajú si aj rôzne zaujímavosti z akcie.

Pluska má kvalitné fotografie. Text je však najviac bulvárny. Podľa nich sa protest na záver zmenil na frašku. Celý protest uviedli v negatívnom svetle.

Pre mňa bol dnešný protest pokračovaním najrozsiahlejších protestov v krajine od Nežnej revolúcie. Som rád, že sa znova zišlo množstvo ľudí, ktorým osud tejto krajiny nie je ľahostajný. Keď som došiel niečo po 16tej na Hviezdoslavovo námestie, bol som príjemne prekvapený účasťou. Čakal som menej. Podľa mňa nie je pravda, že sa protestov zúčastňuje menej ľudí. Dnes bolo viac demonštrantov ako minule, menej ako predminule. Na námestí bolo rozhodne viac ako tisíc ľudí. Dav postupne narástol počas pochodu mestom, ktorý bol vyvrcholením dnešného protestu. Netrúfam si odhadnúť presný počet ľudí. Keď sme cestou kričali Vlastizrada! a Dosť bolo Goríl! burácala celá ulica. Takýto hluk nespraví tisícka ľudí. Tiež som z čela pochodu nedovidel na jeho koniec. Z mojích skúsenotí z demonštrácií a z futbalových stretnutí môžem s kľudom hovoriť o niekoľkých tisícoch demonštrantov.

Nie je to však len o účasti. Ak by sme chceli skutočne dosiahnuť zmenu, muselo by nás byť aspoň sto tisíc. Takto to bude o našej vytrvalosti. A tá bude otestovaná v budúcich mesiacoch a rokoch.


Zdroje:
TA3
Pluska
hnonline
SME
Cas
Markiza
Pravda

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?