Marek Vagovič a jeho kolektívna vina

Autor: Ján Bodnár | 26.10.2011 o 19:22 | (upravené 26.10.2011 o 19:29) Karma článku: 4,47 | Prečítané:  1499x

STV odvysielala v júni reláciu Pod lampou, kde vystúpili štyria odsúdení vrahovia. To vyvolalo kritickú reakciu opozičných poslancov. Jeden z nich, Martin Glváč, odsúdil reláciu slovami: "Nie je však zvrátená už myšlienka pozvať do jednej relácie vrahov a sudcov, ktorí ich súdili? Nie je to absolútny suterén publicistiky?"

Následne zareagoval na poslaneckú kritiku redaktor .týždňa Marek Vagovič. V článku 'Glváč a mafia' odkázal Martinovi Glváčovi, že nemá právo kázať o morálke. Spomínal jeho kontakt na nebohého Jozefa Svobodu a nejasné pozadie prevodu pozemkov v Čiernej Vode. To sú určite legitímne otázky na verejného činiteľa a poslanec Martin Glváč má čo vysvetľovať.

Čo je však nepochopiteľné, redaktor .týždňa obviňuje poslanca zo skutkov, ktoré mal spáchať jeho starý otec. Ako ukázali nedávno zverejnené dokumenty z Ústavu Pamäti Národa, jeho starý otec počas vojny arizoval majetok židovského obchodníka. Vyštudovaný historik aplikuje na vnuka princíp kolektívnej viny.

Paul Johnson vo svojich Dejinách 20. storočia píše:

Avšak nejvíc na pováženou a z historického hlediska nejvýznamnější charakteristikoku Leninova teroru nebyl počet obětí, nýbrž zásada, podle níž byly vybírány. Během několika měsíců po převzetí moci Lenin opustil pojem individuální viny a tím i celou křesťanskou morálku osobní zodpovědnosti.

Arizácia a následné deportácie sú presne týmto zločinom. Všetci židia boli označení za nepriateľov. Mladí, starí, chudobní aj bohatí, dobrí aj zlí. Podobne bola potieraná individuálna vina v kampani proti tzv. kulakom v 30 tych rokoch v Sovietskom zväze. U nás boli trestané deti rodičov, ktorí mali zlý kádrový posudok. Nesmeli sa často hlásiť na vysoké školy.

Nech boli skutky poslancovho deda akékoľvek, Martin Glváč za ne nenesie žiadnu zodpovednosť. Aspoň dovtedy, pokiaľ sa na Slovensku platí morálka osobnej zodpovednosti.


Zdroje:
Glváč a mafia
Arizácia, sen statočného slováka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?