Aldrich Ames

Autor: Ján Bodnár | 18.7.2011 o 23:05 | (upravené 19.7.2011 o 0:23) Karma článku: 4,69 | Prečítané:  1108x

František Šebej spomenul v článku 'Čo meria polygraf' meno Aldricha Amesa. Ide o amerického agenta CIA, ktorý vynášal spravodajské informácie Rusom. Spolu s Robertom Hanssenom patria k najznámejším pracovníkom bezpečnostných služieb, ktorí najviac poškodili záujmy USA.

Prípad vyvolal veľký ohlas, preto sú podrobnosti dobre známe. František Šebej ho spomína, lebo je o ňom známe, že dva krát prešiel detektorom lži. V roku 1986 a v roku 1991. Šlo o päťročné rutinné testy.

Tu je zmienená pasáž:

Veľmi často sa spomína aj sovietsky špión Aldrich Ames, ktorý pracoval pre CIA a opakovane oklamal polygraf. No stalo sa to pred štyridsiatimi rokmi, keď boli prístroje na podstatne nižšej úrovni. Navyše, špióni majú špeciálnu prípravu aj v tomto smere. V skutočnosti je ľudí, ktorí dokážu oklamať plygraf, extrémne málo.

František Šebej sa mýli v počtoch. Keďže článok vyšiel v roku 2007 (v časopise .týždeň), tak to vychádza na 21 a 16 rokov. Vyše 70 rokov pokusov s rôznymi detektormi lži je dosť času nato, aby sa technológia osvedčila. Pre porovnanie, prvé DNA testy sa vykonávali v polovičke 80 rokov minulého storočia.

Domnienka, že CIA trénuje svojich špiónov ako oklamať detektor lži a zároveň ich posiela na takéto testy, či nedonášajú iným krajinám je absurdná. Netuším, čo sa nám tu autor snaží nahovoriť. Rozumnejšia je hypotéza, že ho KGB školilo na oklamanie detektora. To však odmietol sám Ames. Pripustil však, že mu KGB poradilo. Aby sa nebál, bol uvoľnený, že sa ničoho nemusí obávať. Fakt špeciálna príprava. Tvrdenie, že len extrémne málo ľudí dokáže oklamať polygraf nie je je ničím podložené.

Zaujímavým faktom je tiež, že aj jeho žena Rosario bola prizvaná na detektor lži. Išlo o bežnú prax, keď sa pracovník CIA oženil s cudzou štátnou príslušníčkou. Rosario bola z Kolumbie. Na pretras prišiel aj fakt, či bola z bohatej rodiny. Rosario prešla testom bez indikácií, že by klamala. V skutočnosti práve nevyjasnené majetkové pomery priviedli vyšetrovaciu komisiu na stopu Aldricha Amesa. Aldrich Ames to vysvetľoval tým, že jeho žena pochádza z bohatej rodiny, čo nebola pravda.

Jedným z oficiálnych vysvetlení prečo Ames prešiel detektorom je, že examinátori boli k nemu "príliš kamarátsky" a tým nedokázali vyvolať správnu fyziologickú reakciu u testovaného. Aldrich Ames bol vystopovaný na základe tradičných vyšetrovacích metód. Prvou stopou bol jeho nákladný životný štýl, ktorý nezodpovedal jeho príjmom. Bol sledovaný, jeho telefón bol odpočúvaný, urobila sa domová prehliadka. Bol tiež na zozname ľudí, ktorí poznali mená agentov, ktorých američania stratili. Aldrich Ames sa priznal a odsúdili ho na doživotie.

Záverom spomeniem ešte list samotného Aldricha Amesa, ktorý poslal časopisu Science. V ňom sa o polygrafe zmieňuje ako o 'junk science' a prirovnáva ho k astrológii či homeopatii.

Byť Františkom Šebejom, tak sa menu Aldricha Amesa v článku na podporu fungovania polygrafu vyhnem.


Zdroje:
Čo meria polygraf
Aldrich Ames na fas.org
Aldrich Ames na Wikipedii
Cold War Spies, KGB Agent Aldrich Ames (video)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.


Už ste čítali?