Adam Zamoyski, Moscow 1812

Autor: Ján Bodnár | 24.6.2012 o 19:30 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  322x

Dnes uplynie 200 rokov od okamihu, keď sa prekročením rieky Nemen začala Napoleonova invázia do Ruska. Každý o tom počul, no málokto vie niečo bližšie. Americký historik s poľskými koreňmi Adam Zamoyski vydal v roku 2004 rozsiahlu prácu o tejto osudovej kampani.

Vždy to bolo pre mňa záhadou. Ako je možné, že la Grande Armée neutŕžila žiadnu rozhodujúcu porážku a napriek tomu skončilo ťaženie katastrofou?

Autor podrobne opisuje priebeh kampane a rozoberá príčiny jej nezdaru. Dozvieme sa, že ťažkosti sprevádzali pochod hneď od samého začiatku. Veľký úhyn koní, rastúce logistické komplikácie, množstvo neskúsených regrútov, šírenie nebezpečného týfusu a z toho rastúca dezercia a rozklad morálky. Napoleon a vrchné velenie francúzskej armády spravili niekoľko zásadných chýb, ku ktorým sa časom začali kopiť ďalšie.

Bitky pri Smolensku, Borodine, Malojaroslavci, Krasnej či Berezine sú plasticky opísané. Po ústupe z Moskvy sa postupne situácia vojsk zostrovala. Keď prišla ruská zima, tragický osud mužov (a tiež žien a detí) sa naplnil. Nesmierne živé sú opisy utrpenia ľudí, ktorých položenie sa stalo krajne zúfalé. Autor bohato čerpá z priamych svedectiev ľudí, memoárov, denníkov ale aj kresieb a malieb.

Kniha zodpovie na množstvo otázok. Poodhalí príčiny stroskotania tejto fatálnej kampane. Osobne som sa dopátral mnohých odpovedí, ktoré sa hľadal. Zároveň som si poopravil názor na niekoľko zásadných vecí, akou je napríklad úloha Kutuzova alebo Barclaya de Tolly. Úplne ináč vyznieva tiež prechod cez Berezinu. (Moje pôvodné informácie pochádzajú z ruských zdrojov.)

Kniha je napísaná v prístupnej angličtine. Je to pôsobivé čítanie o udalosti, ktorá mala veľký dopad na neskorší vývoj v Európe. Rozhodne odporúčam pre všetkých záujemcov o históriu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?