Rámiky v Gimpe

16.10.2007 o 22:20 | Karma článku: 10.90 | Prečítané  5293-krát

Občas mi je ľúto, ak vidím pekné fotky na blogu, ktoré nemajú spravené orámovanie. Výsledný efekt by bol často určite oveľa lepší. Gimp je voľne šíriteľný program na spracovanie fotografií, dostupný pre Linux aj pre Windows. Ukážeme si, ako triviálnymi operáciami môžme dostať pekné výsledky.

Tak toto je slávny Gimp.

Prvé čo spravíme, je zmena rozmerov fotky. Fotky na sme blogu môžu mať niečo vyše 500 pixelov. Pretože niektoré operácie s rámikmi pridávajú na rozmere fotky, zvolíme si veľkosť 500 pixelov. Dialóg na zmenu rozmerov fotky nájdeme v menu Image - Scale Image...

Gimp ponúka viacero druhov orámovania fotiek. Všetky sa dajú urobiť pomocou triviálnych operácií. Tu si treba uvedomiť, že existuje nesmierne veľa možných úprav orámovania. Existujú dva základné postupy. Manuálny a pomocou scriptov, ktoré zautomatizujú manuálny postup. My použijeme skripty. To je aj dôvod, prečo budeme využívať menu so zvláštnym názvom Script-Fu.

Nasledujúce štyri fotografie budú upravované z menu Script-Fu - Decor Budú to položky Add Bevel, Add Border, Fuzzy Border a Round Corners.
Bevel pridá fotke ilúziu trojrozmerného rámu.V tomto dialógovom okne som si zvolil hrúbku 2 pixely. Menej je niekedy viac.
Jednoduchým typom orámovania je obyčajný farebný pás okolo fotky.V tomto dialógovom okne si môžme vybrať veľkosť rámu a jeho farbu. Opäť platí, že menšie rámiky sú lepšie. Príliš veľký rám by mohol zasahovať do fotky.Veľmi zaujímavým tipom je fuzzy border. Ide o nerovnomerný pás okolo fotografie, ktorý ide do stratena. Obyčajne sa s ním môžeme stretnúť pri fotografiách ľudí.


V tomto prípade som nemenil nič, nechal som všetky prednastavené parametre.Posledným typom rámu je round corners.


V tomto dialógovom okne si zvolíme veľkosť zaoblenia rohov a veľkosť tieňovania pravej a dolnej strany fotografie.
A teraz si pre zaujímavosť ukážeme neupravenú fotografiu, bez orámovania.
Orámovanie by sa nemalo miešať, najlepšie je podľa mňa použiť pri sérii fotografií len jedno. Fotky som ukladal vo formáte jpg, pretože s png formátom má IE 6 problémy.

Tak toto bola len malá ukážka z rozsiahlych možností, ktoré ponúka Gimp. Všetky ukážky boli veľmi jednoduché a dali sa odskúšať jednoduchým odklikaním prednastavených parametrov. Myslím si, že ide o veľmi jednoduchý a účinný spôsob, ako zlepšiť svoje fotografie pri ich zavesení na nete.

Hlavné správy

Z DOMOVA

Slováci nepodporujú inakosť, homosexuálov chápu najmä ich blízki

Čím lepšie ľudia ich poznajú, tým sú skôr uznajú ich práva, ukázal prieskum Focusu.

KULTURA.SME.SK

Päť zázračných hlasov zo Slovenska, ktoré počuť na celom svete (čítanie+)

Slovenskí operní speváci vystupujú na najlepších svetových scénach. Prečítajte si prvú časť našej veľkej prílohy o Slovákoch v opere.

AKTUALIZOVANÉ 14:16

Necestujte, prosili železnice. Elektrina vypadla tisícom ľudí

Bez elektriny boli po piatkovom snežení ľudia v okolí Banskej Bystrice, Rimavskej Soboty a Žiaru nad Hronom.


Už ste čítali?